На граница фатен силувач од Косово

Вчера во 18 часот на граничен премин-Табановце за влез во Македонија, при пасошка контрола на А.С.(25) од Косово, било утврдено дека евидира на стоп-листа.

А.С. евидирал на стоп-листа по телеграма за сторено кривично дело силување, со мерка да се лиши од слобода.

Во 20.10 часот со потврда за предавање на лице, истиот бил предаден на полициски службеници од СВР Куманово за понатамошна постапка.             

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе