На дебранец во пожар му изгорело огревното дрво

Во пожарот кој синоќа избувнал во помошна просторија до куќата на дебранец, во населбата „Намазјар“ во близна на центарот на градот, изгорело огревното дрво кое го набавил за зимската грејна сезона.

„Вчера  околу 18:30 часот, во куќа на улицата „ 1 мај" во Дебар сопственост на М.Г. се случил пожар. Од извршениот увид, констатирано е дека пожарот се појавил во просторија каде биле складирани дрва за огрев кои целосно изгореле, а потоа пожарот се проширил на кровната конструкција“,изјави Стефан Димоски портпарол на Секторот за внатрешни работи од Охрид.

Благодарение на брзата интервенција на дебарската територијална противпожарна единица, пожарот е локализиран навреме, со што било спречено пламените јазици да ги зафатат и соседните куќи.

Истрагата ќе утврди кои се причините за избувнувањето на пожарот.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе