На Блаце уапсен албански државјанин, баран од Интерпол

Вчера на пладне, на Граничен премин „Долно Блаце“, на влез во државата, при извршена проверка на B.K.(21) од Поградец, Албанија, било констатирано дека се наоѓа во оперативните евиденции со мерка „апси“ од Интерпол Германија.

МВР соопшти дека тој бил предаден на полициски службеници од Полициското одделение Мирковци за понатамошна постапка.

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе

Размислуваме како можеме да ја заштедиме и заштитиме водата, но само додека немаме вода!

повеќе