На „Блаце“ приведена хрватска државјанка

Вчера во 11.00 часот на Граничниот премин „Долно Блаце“, поради пречекорен престој во РС Македонија била приведена Ј.В.(46) од Р.Хрватска.

„Таа била предадена на полициски службеници за понатамошна постапка“, информираат од МВР.

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе