На Бит-пазар уапсен скопјанец, му нашле марихуана и прашок

Вчера, 4 септември, во 8.10 часот, полициски службеници од СВР Скопје на
подрачјето на Бит-пазар, го лишиле од слобода 44-годишниот А.Љ. од Скопје затоа што при извршен преглед кај него биле пронајдени марихуана и прашкаста материја.

По документирањето на случајот против него ќе биде поднесен
соодветен поднесок.

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе