МВР регистрираше 160 сообраќајни прекршоци во Скопје за еден ден

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот денnпродолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 160 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 53 санкции, 17 мерки за возење без возачка дозвола, а шест за минување на затворен сигнал – црвено светло.

Изречени се и 11 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, четири за прекршоци што ги прават пешаците, три мерки за користење на мобилен телефон, осум за непрописно престигнување...

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. МВР апелира до грашаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе

Иако е важно да бараме решенија за нашата заедничка историја и да се обидеме да ги разликуваме фактите од пропагандата, зарем не е исто така важно да научиме да живееме заедно и покрај нашите различни и силно политизирани гледишта?

повеќе

Нашето општество е социјално неправедно, а социјалната неправда е, и ќе биде погубна.

повеќе