МВР поднесе кривична пријава за уцена

Министерството за внатрешни работи до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против Ш.Ф. (23) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уцена", казниво по член 259 од Кривичниот законик.

Ш.Ф. на пред четири дена преку порака ѝ се заканил на С.А. (27) дека на социјалната мрежа Фејсбук ќе објави компромитирачки материјал доколку не му даде 500 евра да го плати адвокатот во врска со кривичната пријава што ја поднела таа против него за телесни повреди кои ѝ ги нанел. С.А. го пријавила настанот во полициска станица, по што бил известен и јавен обвинител, по чии насоки се преземени мерки за расчистување на случајот.

На 26 јануари околу 19 часот во угостителски објект на ул.„Христо Татарчев“, по претходен договор, пријавениот се сретнал со оштетената која му дала 200 евра. На истата локација во 19.45 часот, полициски службеници го лишиле од слобода Ш.Ф., а по извршен преглед кај него биле пронајдени и одземени 200 евра, кои му ги дала оштетената и мобилен телефон. Вчера врз основа на судска наредба, полициски службеници извршиле претрес во домот каде престојува пријавениот, при што биле пронајдени и одземени и други предмети во интерес на истрагата.

И покрај тврдењата на американскиот претседател Доналд Трамп, американската разузнавачка заедница веќе долго време ја смета појавата на пандемии како една од најголемите закани.

повеќе

Кога ќе заврши пандемијата, очекувајте државите да се вратат со поголема власт и поголем легитимитет.

повеќе