Мртов маж најден во бунар во викендичка

Вчера во 12 часот во викендичка во атар на битолското село Братин Дол, во бунар бил пронајден починат К.Л. (60) од Битола.

Смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош, а увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Битола. 

По наредба на Јавен обвинител над телото на починатиот ќе се врши обдукција.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе