Моторциклист тешко повреден во сообраќајка

Возач на моторцикл е тешко повреден во сообраќајка на регионален пат Гевгелија-Богданци. Увид на местото извршила екипа на Полициска станица Гевгелија и се утврдуваат причините за несреќата. 

Вчера во 14:15 часот во Полициска станица Гевгелија било пријавено дека на регионален пат Гевгелија-Богданци се случила сообраќајна несреќа помеѓу мотоцикл јамаха, без регистарски ознаки, управуван од С.Г.(20) од Богданци и патничко возило „фолксваген", со скопски регистарски ознаки, управувано од Д.Ј.(62) од Богданци.

Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил возачот на мотоциклот, констатирани во Медицинскиот центар Гевгелија. 

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе