Моторциклист тешко повреден во сообраќајка

Во сообраќајна несреќа со тешки телесни повреди се здобил мотоциклистот кој бил префрлен во Градската општа болница „Св.Наум Охридски". Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР Скопје.

Вчера во 18:30 часот било пријавено дека во Скопје, на крстосницата од ул.„Бутелска" и ул.„Љуботенски пат" се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „ауди А4", со скопски регистарски ознаки, управувано од Д.Д.(37) од Скопје, мотоцикл „пијаџо беверли", со скопски регистарски ознаки, управуван од А.П.(33) од Скопје, патничко возило „фиат брава", со скопски регистарски ознаки, управувано од Д.Ц.(31) од Скопје и патничко возило „рено клио", со скопски регистарски ознаки, управувано од Љ.В.(65) од Скопје.

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе