Тешка сообраќајка

Моторциклист тешко повреден откако во него удрил автомобил

Моторциклист е тешко повреден откако во него удрил автомобил. Според МВР, возилото го управувало 21 момче од Скопје, а повредениот е на возраст од 22 момче. По несреќата возачот на моторциклот бил пренесен во болница каде му биле констатирани тешки телесни повреди.

Ноќеска 15 минути по полноќ на крстосница од ул.„Бертранд Расел" и ул.„Николај Островски" во Скопје патничко моторно возило „форд фиеста" со скопски регистарски ознаки, управувано од К.М.(21) од Скопје, удрило во мотоцикл „кивеј" со скопски регистарски ознаки, управуван од М.Б.(22) од Скопје.

По незгодата со возило на итна медицинска помош М.Б. бил пренесен во Комплекс клиники „Мајка Тереза" каде му биле констатирани тешки телесни повреди.

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Скопје. 

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе