Момче загина во сообраќајка во Аеродром, повредени се уште две лица

Едно лице загина, а две се повредени во вчерашната сообраќајка што се случи во скопската населба Аеродром. Според МВР, загинатиот е на возраст од 24 години, а кога се случила сообраќајката управувал моторцикл. 

Фото: архива

Несреќата се случила околу 22 часот на крстосница на бул. „Јане Сандански“ со сервисни улици, во близина на маркет.

Учествувале мотоцикл „хонда“, управуван од Д.А.(24) од Скопје и автомобил „ауди А3“, управувано од Д.В.Д.(20) од Холандија и сопатник С.З.(20) од Холандија, и двете со скопски регистарски ознаки.

„На местото на незгодата починал мотоциклистот, а смрт констатирала екипа од Итната медицинска помош. Д.В.Д. и С.З. се здобиле со телесни повреди, констатирани во Комплекс клиники „Мајка Тереза" и во Градска општа болница „Св.Наум Охридски", информира МВР.

Легенда под Главна слика

Фото: архива

Радован Павловски (1935, Ниш, Србија) е водечко име на третатта генерација македонски писатели, која во нашата литература се појави во шеесеттите години на минатото столетие и внесе нов творечки дух со препознатлив национален белег.

повеќе

Во јавните високообразовни институции, научноистражувачката дејност е целосно маргинализирана под неопходниот минимум.

 

повеќе

Го потсетувам претседателот на државата дека уставниот рок за создавање на парламентарно мнозинство е 20 дена, а веќе 30 дена Владата нема парламентарно мнозинство.

повеќе