Момче осомничено за кражба на мобилен телефон од дете

Вчера околу 10.00 часот, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода Н.М.(28) од тетовски Пирок, поради сомнение дека на 25.10.2021 во Гостивар физички нападнал малолетник од Гостивар и му одзел пари и мобилен телефон. 

Н.М. бил задржан во Полициската станица Гостивар и против него е изготвен соодветен поднесок по член 237 од Кривичниот законик.

Фото: Пиксабеј 

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе