Момче обвинето за силување на жена во штаб на политичка партија

Полицијата поднесе кривична пријава против Ф.П.М. (20) од охридското село Требеништа поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело силување.

„Пријавениот на 7 октомври околу 18.40 часот во село Требеништа во штаб на политичка партија ја соборил на земја К.П.(30). Но, после нејзините молби да ја пушти, пријавениот во еден момент застанал и почнал да и се извинува, ја оклучил вратата и оштетената успеала да избега“, информираа од полицијата.

Дипломатијата е уметност невозможното да го направите возможно (Ш.-М. Талеиран).

повеќе

Односите меѓу Грција и Македонија се на клучна точка, вели Катимерини и со ѕвездички дообјаснува дека употребата на терминот „Македонија“ е на авторот и дека не го одразува ставот на весникот. Сепак се чини ова е првпат грчкиот весник да нè напише со уставното име.

повеќе

И ако граѓаните или Владата очекуваа дека Јункер на Заев ќе му даде покана со датум за влез на Македонија во ЕУ, тогаш живееме во илузии.

повеќе