Момче нападнато од насилници со фантомки и метална шипка

Ноќва во 1.35 часот во Куманово на ул.„Перо Чичо", Б.С.(23) од Куманово, при влегување во своето возило бил физички нападнат од неколку непознати лица со фантомки на главите.

Маскираните насилници со метална шипка го скршиле задното ветробранско стакло од возилото, по што на Б.С. му нанеле тешки телесни повреди, скршеница на лакт на рака и повреди во пределот на главата и ногата, кои биле констатирани од страна на лекар во Општата болница во Куманово.

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Куманово и се превземаат мерки за пронаоѓање на сторителите и целосно расчистување на случајот.

Ова повеќе не е „бегалска криза" ниту „криза за управување со бегалци". Сега веќе е хуманитарна криза по сите дефиниции.

повеќе

Али Ахмети на средбите со Тачи и Харадинај изразил уверување дека македонските Албанци се подготвени да имаат блиска соработка со Косово во насока на проширување на влијанието на албанскиот фактор.

повеќе

Сега треба лидерите во Скопје, Атина, Брисел, па дури и во Вашингтон да осигурат дека храброста што ја покажаа македонските граѓани нема да биде залудна.

повеќе