Млади лица нападнале и ограбиле малолетници во скопски Аеродром

Ноќта кон четвртокот десетина минути по полноќ во СВР Скопје било пријавено дека на улицата „Владимир Комаров“ група млади лица физички нападнале четири малолетници и од еден од нив одзеле личен накит.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот, информираат од МВР.

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе