Кумановско

Млад возач со автомобил покосил двајца пешаци, еден загинал

Еден пешак загинал, а друг бил повреден откако двајцата биле прегазени од автомобил управуван од млад возач, вчера во кумановското село Липково.

 Според полицијата, сообраќајката се случила во 21.10 часот на локалниот пат село Слупчане – Куманово.

Автомобил „бмв“ со кумановски регистерски таблици,  управуван од Р.З. (21) од селото Липково удрил во пешаците Ф.Д.(34) и Б.Д.(39), двајцата од селото Слупчане.

Од ударот Б.Д. се здобил со тешки повреди и починал на пат кон болницата во Куманово. Пешакот Ф.Д. бил полесно повреден.

Јавен обвинител и екипа од СВР Куманово извршиле увид, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е предадено за обдукција.

Се работи на целосно расчистување на случајот.

           

Планот за чист воздух од само 1,5 милиони евра издвоени од буџетот и за граѓаните и за еколошките активисти е несериозен.

повеќе

Во битката за фотелја во ФФМ секогаш решавачка била „техниката" на добивање гласови од делегатите со поткуп, ветувања, партиски и притисоци на локалните моќници... 

повеќе

Како може да се надминат исклучивите и националистички толкувања на минатото: што работат комисиите?

повеќе