Млад скопјанец загинал во ресенско, додека сечел дрва, едно го удрило по глава

Вчера попладне во полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било пријавено дека во село Брајчино, при сеча на дрва едно дрво го удрило во пределот на главата И.С. (27) од Скопје.

„Од страна на лекар констатирана била смрт. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот е предадено за обдукција“, информираат од МВР.

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе