Мигранти од Бангладеш во иранско возило

На 28 јуни во СВР Скопје било од царинско складиште во Скопје било пријавено дека во товарно возило „сканија“, со ирански национални ознаки, управувано од Х.М. (64) од Иран, биле пронајдени шест лица-мигранти од Бангладеш.

Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Скопје. Лицата-мигранти се сместени во ПТЦ „Винојуг“ Гевгелија за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе