Мигранти најдени кај Демир Капија, возачот што ги превезувал побегнал

Мигранти биле пронајдени синоќа кај Демир Капија, додека возачот кој ги превезувал успеал да побегне, изјави портпаролот на СВР- Велес, Верољуб Додевски.

Синоќа околу 23.20 часот кај Градско, возилото со мигрантите не застанало на наредба на полициските службеници, туку ја зголемило брзината, по што кај Прждевски надвозник удрило во службено возило, а возачот избегал.

Десетмината мигранти кои биле пронајдени, се префрлени во Прифатно-транзитниот центар Гевгелија.

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе