Мигранти биле ограбени на пругата Велес-Скопје

Четворица мигранти од пакистан, С.А.(21), В.Ј.(27), Р.А.(27) и Н.А., денеска во Полициската станица Велес пријавиле дека околу 07.00 часот, покрај железничката пруга Велес – Скопје, неколку лица со закана им одзеле пари и мобилни телефони.

МВР презема мерки за расчистување на случајот.  

 

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе