Македонец избоден од Србин на Малта

Малтешката полиција е во масовна потрага по Србин кој е осомничен за наводен обид за убиство во градот Бугиба, во северниот дел од Малта.

Тој е осомничен дека го избодел  58-годишниот Македонец, кој во моментов се наоѓа во критична состојба.

Како што објавува „ТВМ" полицијата добила дојава дека во понеделникот дошло до расправија, по што во болницата бил пренесен повредениот маж.

Повредениот со тешки повреди и крвав влегол во болницата „Матер деи", каде му била пружена лекарска помош, тој сеуште се наоѓа во тешка здравствена сотојба и поради тоа овој случај се третира како обид за убиство.

Полицијата е во масовна потера по сторителот на територијата на целата држава.

Сторителот сеуште не е пронајден, а полицијата ги замоли сите кои имаат некакви информации да се јават во полициската станица.

 

 

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе