Маж загина откако со автомобил излетал од патот

Доцна синоќа велешанец загинал во сообраќајка откако со возило излатал од патот. Увид на местото на незгодата извршиле увидна екипа од СВР Велес и јавен обвинител, по чија наредба телото на почнатиот е предадено на обдукција.

„Вчера околу 23.30 часот на регионалниот пат Градско-Велес, патничко возило „фолксваген поло“, со велешки регистарски ознаки, управувано од Д.Н.(57) од Велес излеталo од коловозот“, велат од МВР.

Според пријавеното, по незгодата возачот бил пренесен во Општата болница во Велес, каде му била констатирана смрт. 

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе