Маж загина откако со автомобил излетал од патот

Доцна синоќа велешанец загинал во сообраќајка откако со возило излатал од патот. Увид на местото на незгодата извршиле увидна екипа од СВР Велес и јавен обвинител, по чија наредба телото на почнатиот е предадено на обдукција.

„Вчера околу 23.30 часот на регионалниот пат Градско-Велес, патничко возило „фолксваген поло“, со велешки регистарски ознаки, управувано од Д.Н.(57) од Велес излеталo од коловозот“, велат од МВР.

Според пријавеното, по незгодата возачот бил пренесен во Општата болница во Велес, каде му била констатирана смрт. 

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе

Со само 48% вакцинирано население, недозволиви грешки на стручниот штаб за Ковид-19 и масовни протести против вакцинација, очигледно е дека кампањата за вакцинација во Словенија беше навистина неуспешна. 

повеќе