Кривична пријава

Маж се заканувал на сопругата и малолетната ќерка

Дебарското одделение за внатрешни работи поднесе кривична пријава против жител на Радовиш, кој упатувал закани кон неговата сопруга од Дебар и нивната ќерка.

Кривичната пријава е поднесена против З.С.(45) од Радовиш поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста по пат на информатички систем", информираше Стефан Димоски, портпарол на Секторот за внатрешни работи-Охрид.

Додава дека З.С. минатиот месец, со СМС пораки и упатил закани на неговата поранешна сопруга од Дебар и нивната малолетна ќерка.

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе