Маж приведен на „Богородица“

Едно лице е приведено рано изутринава на граничниот премин „Богородица“.

„На 05.09.2019 во 03.40 часот на Граничниот премин „Богородица“, при извршена проверка, било констатирано дека З.Р.(67) од с.Вражале, општина Зелениково, се наоѓа на листата со мерка ,,приведи“. З.Р. бил приведен и предаден на полициски службеници за спроведување до Затвор Скопје“, информираат од МВР.

Поентата на глобализмот е максимално економско вмрежување во десетици економски сојузи на секоја држава.

повеќе

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе