Маж осуден за тешка кражба заврши во затвор

Полицијата од Оперативен тим потраги при СВР Скопје утрово во 5.10 часот во скопското село Сингелиќ го лишиле од слобода Д.Б.(35) од скопско Булачани. Лицето ќе биде спроведено во казнено-поправна установа за издржување на казната, соопшти МВР. 

Како што информира МВР, тој бил баран со централна потерница по наредба на Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од една година за сторено кривично дело „тешка кражба" по член 236 од Кривичниот законик.

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе