Пациент од Психијатриската болница во Демир Хисар натепал маж

Вчера во Полициската станица Демир Хисар, лекар од Итна медицинска помош пријавил дека кај нив помош побарал Р.П.(53) од село Слепче, демирхисарско. Според пријавеното, тој се здобил со повредите при физички напад од пациент во Јавната здравствена установа-Психијатриска болница Демир Хисар, каде Р.П. бил вработен.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе