Во Битола

Маж ја застрелал сопругата, па се самоубил

Маж и жена попладнево се пронајдени починати во стан во Битола. Од МВР информираат дека станува збор за убиство и самоубиство.

„Околу 14.15 часот во СВР-Битола било пријавено дека на ул. Климент Охридски С.Ѓ. по претходна меѓусебна расправија, извршил убиство на неговата сопруга М.Ѓ. пукајќи со пиштол „ЦЗ“ 7,62, по што извршил самоубиство. Засега, се уште не е познат мотивот за тешкото убиство“, информираат од МВР.

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе

Третманот и плаќањето на работникот од кого зависи целиот производствен систем, треба да биде на прво место кај државата и работодавачот. 

повеќе