Јавно обвинителство

Maскирани и со ножеви во рацете, ограбиле 7.815 денари, полицијата ги уапси

Во скопското Јавно обвинителство е издадена наредба за истрага за разбојништво против две млади лица кои пред три дена со фантомки на лицата и ножеви во рацете од бензинска пумпа ограбиле 7.815 денари, но бегството не им успеало, полицијата ги пронајде и уапси.

„Двајцата соизвршители на возраст од 25 и 22 години, на 14 јануари во раните утрински часови, со автомобил паркирале во близина на бензинска пумпа на локалниот пат од село Ражаничино кон Катланово. Се маскирале со блузи кои ги прилагодиле како фантомки, со отвори за очите. Со ножеви во рацете им се заканиле на вработените, барајќи да им го дадат дневниот промет на пумпата. На тој начин тие одзеле 7.815 денари и со возилото се оддалечиле од местото во правец кон селото Бадар, каде сопреле со автомобилот, но набрзо биле откриени и фатени од полициски службеници“, соопшти Јавното обвинителство.

Пради проценката дека осомничените би можеле да станат недостапни и да ја попречуваат постапката со влијание врз сведоците јавниот обвинител побарал да им биде изречена мерката притвор.

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе