Малолетник со мопед тешко повреден откако во него удрил автомобил

Малолетник се здобил со тешки повреди откако во мопедот со кој управувал удрил автомобил, соопшти МВР.

Од МВР информираат дека вчера во 17:47 часот било пријавено дека во Куманово на ул.„Драган Стопаревиќ" се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило БМВ, со кумановски регистарски ознаки, управувано од Р.С.(47) од Куманово и мопед „априлја", со кумановски регистарски ознаки, управуван од 16-годишник.

Во незгодата, возачот на мопедот се здобил со тешки телесни повреди, по што бил пренесен во Општата болница Куманово за укажување на лекарска помош.

Извршен бил увид на местото на незгодата од увидна екипа од СВР Куманово - информира полицијата.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе