Mалолетник се бори за живот по сообраќајка на „Џон Кенедеи“ во Скопје

Вчера околу 17 часот на улицата „Џон Кенеди“ во Скопје се случила тешко  сообраќајна незгода во која три лица се тешкоповредени.

Во сообраќајката учествувале мотоцикл „хонда“ со скопски регистарски ознаки управуван од Ф.П. (43) и четирицикл „БПР кан-ам ренегаде“ со скопски регистарски ознаки управуван од Б.А. (42) од село Батинци, Скопско. На мотоциклот бил и деветгодишниот син на Ф.П.

Сите тројца се пренесени во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ каде од доктор им биле констатирани тешки телесни повреди, а малолетникот е во животозагрозувачка состојба.

Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Скопје

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе