Малолетник прободен со остар предмет во Скопје

Вчера во СВР Скопје, Б.М.(41) од Скопје пријавил дека на ул. „7-ма албанска бригада" Е.Н. физички го нападнал неговиот 16-годишен син и со остар предмет му нанел повреда на левото рамо.

Се работи на расчистување на случајот.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе