Малолетник прободел 18-годишник во Скопје

Вчера околу 23.00 часот во СВР Скопје, од Итна медицинска помош било пријавено дека во спортска обложувалница на подрачјето на Полициска станица Аеродром, Д.У.(18) од Скопје бил повреден со остар предмет, велат од МВР.

Нему му била укажана лекарска помош во Комплекс клиники „Мајка Тереза", каде му биле констатирани тешки телесни повреди.

По преземени мерки и активности било утврдено дека сторител на делото е 17-годишник од Скопје.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот, по што ќе биде поднесена соодветна пријава.

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе