Малолетник осомничен дека извршил шест разбојнички и тешки кражби

Полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, вчера лишиле од слобода малолетник, кој на подрачјето на Кавадарци извршил шест кривични дела, разбојнички кражби, тешки кражби и кражби, главно извршени во куќи, информираше денеска за МИА Верољуб Додевски, портпарол на СВР Велес.

Извршен е разговор со малолетникот во присуство на јавен обвинител, социјален работник, адвокат за деца и инспектор по детско престапништво. На сите места бил извршен увид, а по документирање на случајот ќе следува соодветен поднесок, појасни Додевски.

Одлуките донесени од поранешната власт, како што се докажа, беа лоши.

повеќе

Сѐ поочигледно е дека наместо Заев да направи чистка и да замети, граѓаните ќе го изметат него и СДСМ.

повеќе

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе