Малолетник од Гостивар приведен откако му биле најдени марихуана и нож

Седумнаесетгодишно момче од Гостивар вчера е лишено од слобода откако кај него биле најдени марихуана и нож. Полициските службеници претресот го правеле над него и во неговиот дом по претходно издадена судска наредба.

„Вчера во 21.30 часот на ул. Гоце Делчев во Гостивар, полициски службеници од Полициска станица Гостивар лишиле од слобода 17 годишен малолетник од Гостивар, бидејќи по извршен претрес над него и во неговиот дом по претходно издадена судска наредба биле пронајдени марихуана и нож", се вели во соопштението на МВР.

По целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Дали е аксиом дека со членството во НАТО е гарантирана безбедноста на Македонија? Дали почеток на преговори значи и отворен пат за членство во ЕУ?

повеќе

Што е со оние граѓани кои не се вклопуваат во нашиот (би)етнички дискурс?

повеќе

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе