ВО ТЕТОВО

Малолетник креирал Фејсбук профил на починат човек и им пишувал на роднините

Полицијата поднесе известување против 15-годишник од Тетово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на лични податоци.

На 5 јули  А.И. од Тетово пријавил дека непознато лице-корисник креирал профил на социјалната мрежа Фејсбук и користел лични податоци од неговиот татко, кој веќе бил починат и им пишувал на роднините и пријателите.

Од страна на СВР Тетово, во содејство со Телеком АД Скопје,  утврден бил уредот и IP адресата на пријавениот. При извршениот претрес во неговиот дом  одземени се предмети кои се поврзани со кривичното дело, соопшти полицијата .

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе

Да можеме Благуна да ја прашаме за нашите јадови околу текстот од Нивици, би ја зачудиле.

повеќе