Малолетник и негов 20 - годишен другар фатени во кражба

Малолетник од Скопје заедно со својот 20-годишен другар фатени се во тешка кражба во објект на улицата „Македонија“ во Скопје.

Полицајци ги лишиле од слобода Ш.Љ.(20) и еден малолетник, двајцата од Скопје во моментот кога биле затекнати при извршување „тешка кражба" во објект на правно лице на улицата „Македонија", соопшти МВР и информира дека одземените предмети му се вратени на сопственикот.

Лицата биле приведени во полициска станица и по целосно расчистување и документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава по член 236 од Кривичниот законик.

Па како што велеле НЕ моите омилени македонски преродбеници од 19 век, и јас ќе кажам НЕ на овој предлог.

повеќе

Се докажува дека ЕУ интеграцијата е дијалектички процес, кој е подложен на динамика и на противтежни сили, процес кој нема да се одвива стабилно, автоматски и линеарно.

повеќе

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе