Малолетници напаѓаат малолетници

Во текот на вчерашниот ден во полициските станици се пријавени неколку случаи во кои малолетници биле нападнати од врсници.

 

Синоќа во 18.30 часот во Полициска станица Карпош, К.З.(39) од Скопје пријавил дека околу 13.00 часот, во близина на училиште, неговата малолетна ќерка, поради претходна расправија, била нападната од малолетник.

Исто така вчера, часот А.Б.(41) од Скопје пријавила дека околу 20.30 часот на подрачјето на Центар, по претходно недоразбирање на социјалните мрежи, нејзиниот малолетен син бил физички нападнат од двајца малолетници.

Е.М.(49) од Скопје вчера пријавила дека на 11.06.2021 околу 15.00 часот на подрачјето на Центар нејзината малолетна ќерка била нападната од малолетник. 

Полицијата работи на расчистување на сите овие случаи.

 

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе