Малолетен велосипедист тешко повреден во Струмичко

Малолетен велосипедист се здобил со тешки телесни повреди откако бил удрен од камион во село Муртино, Струмичко.

„Вчера во 16:15 часот во село Муртино, Струмичко, товарно моторно возило „Волво" со струмички регистарски ознаки, управувано од В.А.(52) од с.Дабиле, удрило во велосипед што го управувал малолетник од село Муртино. Во незгодата велосипедистот се здобил со тешки телесни повреди и бил пренесен во Медицинскиот центар Струмица, каде му била укажана лекарска помош“, соопштуваат од МВР.

Од таму инфомираат дека било извршено увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Струмица.

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе