Македонски државјанин загина во сообраќајка во Хрватска

Македонски државјанин загина во сообраќајна несреќа што се случи денеска во 12.35 часот на автопатот А3 во Хрватска, јавија локалните медиуми. Според хрватски Индекс, се судриле македонски камион и автобус од Босна и Херцеговина.

Сисачко-мославачката полиција соопшти дека во несреќата загинал возачот на камионот, кој бил македонски државјанин. Во автобусот послесно се повредени 15-тина патници, од кои осуммина се пренесени во болница во Нова Градишка.

Хрватскиот автоклуб (ХАК) соопшти дека поради несреќата се вози по една коловозна лента, што предизвикало формирање колона од неколку километри.

Во тек е увид на самото место. Македонското МНР засега нема детали за несреќата.

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе