Липковец превезувал дрва без лиценца, доби кривична пријава

СВР Куманово поднесе кривична пријaва против 44-годишниот З.С. од селото Гошинце, општина Липково, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело вршење јавен превоз без поседување лиценца. 

На 23 јули и 2 септември на подрачјето на општините Липково и Куманово, пријавениот со товарно моторно возило „мерцедес“ вршел јавен превоз без лиценца на огревни дрва со испратници од правно лице од с. Гошинце.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе