Кумановец скокнал од камион за да се спаси, со тешки повреди пренесен во болница

Во полициската станица Крива Паланка вчера околу 14:40 часот било пријавено дека во Итната медицинска помош со повреди бил донесен Г.Л.(43) од Куманово.

„Според пријавеното, на патот во изградба с.Т’лминци – с.Градец, кај место викано „Крстата падина’’, Г.Л. изгубил контрола над товарното моторно возило „Ман“, со скопски регистарски ознаки, при што скокнал од возилото и се здобил со тешки телесни повреди“, информираат од МВР.

За настанот бил известен Јавен обвинител, а увид на местото на настанот извршила екипа од Полициска станица Крива Паланка.

Кодификацијата на бугарскиот јазик се случила цели шест месеци и 25 дена покасно од кодификацијата на македонскиот јазик.

повеќе

Два месеци по недобивањето датум за преговори за членство на Македонија во ЕУ, малку знаеме која беше улогата на Бугарија во тоа.

повеќе

И покрај сите обиди, темата „Закон за јазиците" не „лепи".

повеќе