Кумановец осомничен за трговија со наркотици

СВР Куманово до ОЈО Куманово поднесе кривична пријава против Ј.П (23) од Куманово, поради постоење сомнение дека сторил кривично дело „Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори”.

На 31.03.2019 година, околу 00,45 часот, на ул.15 Мај во Куманово, од страна на полициски службеници кај Ј.П. е пронајдена и одземена марихуана.  

 

Да се стави точка на великобугарскиот шовинизам е насловот позајмен од едно писмо напишано во јули 1946 година од Илинденската организација до Владата на слободна Македонија.

повеќе

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе