Поднесена кривична пријава

Кумановец фатен со дрога

СВР Куманово поднесе кривична пријава против М.Т.(19) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори".

„На 6-ти месецов во Куманово полициски службеници извршиле претрес во домот на пријавениот, при што пронашле и одзеле марихуана и амфетамини“, соопштуваат од МВР.

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе