Кумановец барал 3.000 евра од девојка за да не објави нејзини слики на Фејсбук

Кумановец уценувал девојка дека ако не му даде 3.000 евра ќе објави нејзини фотографии на Фејсбук, соопштуваат од МВР.

СВР Куманово поднесе кривична пријава против А.А.(27) од село Љубодраг, Кумановско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „уцена“.

На 19. мај годинава на социјалната мрежа „Фејсбук, од негов профил, пријавениот ѝ се заканил на девојка од Куманово дека ќе објави нејзини фотографии со компромитирачка содржина доколку не му даде 3.000 евра.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе