Куче скитник искаса скопјанка

Скопјанка била касната од куче скитник, соoпштуваат од МВР.

„Во полициската станица Ѓорче Петров, вчера во 10.30 часот, А.С.(57) од Скопје пријавила дека на улицата „Лука Геров“ била касната од куче скитник во пределот на десната нога“, информираат од МВР.

(Реакција на колумната на Наум Кајчев, „За Гологанови и нашата заедничка историја“, 15 септември 2019, МКД.мк)

повеќе

Деликатна јазична авантура е ако се излезе од основното и утврдено значење на зборовите и се прејде во сферата на жаргонот и колоквијалноста.

повеќе

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

повеќе