Кривични пријави за струмичани кои без лиценца вршеле превоз во Куманово

СВР Куманово поднесе кривични пријави против Ј.Т. (53) и Ж.Ј. (37), двајцата од Струмица, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „вршење јавен превоз без поседување лиценца“.

На 17 септември, во близина на граничен премин Табановце, пријавените со патнички возила „форд транзит“ и „мерцедес спринтер“ биле затекнати од полициски службеници како вршат јавен превоз без регистрирана дејност и лиценца издадена од надлежен орган.

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе

Ракот на корупцијата и понатаму е ендемичен, а актуелната власт сè повеќе потпаѓа под лошите навики на претходниот режим на Никола Груевски.

повеќе