Кривични пријави за двајца малолетници кои украле пари и накит од пензионерка

СВР Струмица поднесе кривичнa пријавa против двајца малолетници за кои постојат основи на сомнение дека сториле кривично дело „разбојништво".

Како што соопшти МВР, се работи за 13-годишно момче од Струмица и за 15-годишно момче од селото Банско.

Тие на 21 април годинава со употреба на сила одзеле пари, мобилен телефон, рачен часовник и златни обетки од М.Л., пензионерка сместена во Домот за пензионери на улицата „Ленинова" во Струмица.

„Каде да летнеме викендов е пристап што како таков повеќе нема да постои“...

повеќе

Зголемувањето на парите за финансирање на партиите не помагаат во поттикнувањето на политичката активност на граѓаните, туку веројатно и делуваат контрапродуктивно, зголемувајќи ја недовербата во партиите и политичарите.

повеќе

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со ковид-19, 

повеќе