Кривични пријави против тројца битолчани осомничени за тешка кражба

Кривични пријави за „тешка кражба“ ќе бидат поднесени против тројца битолчани, М.П. (23), К.Б. (25) и С.М. (23) кои полицијата ги привела вчера во Скопје. На 14-ти овој месец во продажен објект на улицата „Никола Тесла“ во Битола тие украле различни марки на мобилни телефони и фотоапарати, како и  промет од продажба, со што стекнале имотна корист од околу 900.000 денари.

По претходно добиени оперативни сознанија од Одделението за крим полиција при Отсек за општ криминал при СВР Битола, полицијата вчера ги пронашла сторителите и украдените предмети во скопската населба Козле, на улицата „Јуриј Гагарин“, кога извршиле преглед на патничко возило „мерцедес 190“.

„Полициски службеници извршиле преглед на патничко моторно возило марка „мерцедес 190“, со прилепски регистарски ознаки, во кое се затекнати М.П. (23), К.Б. (25) и С.М. (23), сите од Битола, а кај лицето С.М. пронајдени се и одземени околу 14.000 денари. Од извршен                                                                                     ите проверки утврдено е дека горенаведените предмети потекнуваат од кривично дело „тешка кражба“. Лицата се преземени од страна на Одделението за крим полиција при Отсек за општ криминал при СВР Битола и по целосно документирање на случајот, против нив ќе бидат поднесени соодветни поднесоци, информира МВР. 

 

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе